Tento článek byl původně jako můj referát do Občanské nauky na téma: náhradní formy psychického uspokojování, ale rozhodl jsem se ho uveřejnit i zde na blogu. Slouží jako stručný průřez různými druhy závislostí.
Náhradní formy psychického uspokojování
Nejčastějším způsobem náhradní formy psychického uspokojování je alkohol:
To znamená, že člověk řeší problémy nadměrným pitím alkoholu, často se opíjí až do bezvědomí a neví co v tomto stavu těžké opilosti dělá. Pro zbavení se tohot návyku je nutné vyhledat odbornou léčbu a podstoupit odvykací kůru.
Dalším způsobem náhradní formy psychického uspokojování jsou drogy:
Asi nejznámější dělení na drogy tvrdé a měkké se vztahuje k riziku, které se pojí s jejich užíváním.
Nejvážnější a nejčastěji popisované je poškození v oblasti zdravotní - míněno je tělesné i duševní zdraví.
Některé drogy jsou velmi rizikové již při jednorázovém užití. Jako příklad je možné jmenovat LSD nebo lysohlávky, u kterých i jednorázové užití může vyvolat vážnou duševní poruchu. U heroinu, morfinu, durmanu, toluenu a některých dalších látek může snadno dojít k smrtelnému předávkování již při prvním užití drogy. U heroinu a ostatních látek ze skupiny opioidů dochází relativně rychle k rozvoji tělesné závislosti.
Rizika a škody spojené s užíváním drog je třeba vidět nejen ve zdravotní oblasti, ale i v oblasti sociální. Uživatelé drog totiž velmi často nejsou schopni se vyrovnat se sociálními nároky života a selhávají ve škole, v práci, hroutí se jim rodinné vztahy, ztrácejí přátele Nakonec se uzavírají do komunity jedinců, kteří jsou stejně postiženi, a návrat do "normální" společnosti je velmi obtížný, v některých případech téměř nemožný.
Příklady některých typů drog:
Měkké: marihuana, hašiš, káva, tabák
Tvrdé: lysohlávky, kokain, pervitin, alkohol, LSD, crack, heroin, toluen, efedrin
Léčba drogově závislých je velmi obtížná, léčeného mohou postihovat těžké deprese, různá psychická onemocnění a sebevražedné sklony, proto je nejlepší při odvykání vyhledat odbornou pomoc, která se tyto rizika snaží snížit na minimum. Protidrogových center je v Čr velké množství nachází se v každém větším městě.
Donedávna se moc nemluvilo o další formě uspokojování a tou je sebepoškozování:
Sebepoškozování (neboli automutilace) je záměrné a opakované ubližování si ve snaze vypořádat se s nepříjemnými duševními stavy, kdy fyzická bolest odvede pozornost od nepříjemných psychických bolestí, s kterými si nevíme rady, při poranění dochází k vyplavení endorfinu, který pomáhá organismu zvládnout fyzickou bolest, což přináší člověku okamžitou úlevu, po které prahnul. Projevuje se zraňováním vlastního těla a je signálem vážného psychického problému, jenž postižený nedokáže zvládnout jiným způsobem.
Sebepoškozování může být i přechodné, respektive jednorázové, ale to nemusí být nutně spojeno s psychickým stavem úzkosti a neschopností zvládat problémy. Jde o účelovou záležitost, která má jedinci přinést nějakou výhodu ve společnosti. Důvody mohou být například:
-
Iniciační obřad – pokud chce být někdo přijat do sekty (či gangu) musí se poranit.
-
Snaha získat výhody nebo se něčemu vyhnout.
Sebepoškozování v pravém slova smyslu je závislost srovnatelná s alkoholismem nebo závislostí na drogách. Člověk se pomocí sebepoškození snaží vyřešit nepříjemný stav
V případě duševně nemocných lidí může být sebepoškozování následkem jejich stavu. Jakmile je odstraněn primární problém (podáním psychofarmak, navázáním komunikace, atd...) sebepoškozování odezní.